Dynamiczny rozwój sektora nieruchomości magazynowych w Polsce

W Polsce powstaje obecnie rekordowa ilość powierzchni magazynowej – 4 492 000 mkw. Według portalu PropertyNews.pl, rośnie popyt ze strony firm z branży logistycznej, handlowej, produkcyjnej i e-commerce. Polska ze względu na swoją lokalizację, wciąż konkurencyjne stawki czynszu i kosztów pracy w porównaniu z Europą Zachodnią, a także dzięki rozbudowie sieci autostrad, pełni funkcję międzynarodowego hubu, będąc w ścisłej czołówce państw uwzględnianych w strategiach łańcucha dostaw dla większości zagranicznych podmiotów. 

Wg raportu Knight Frank – Europe’s Last Mile za rok 2022, liczby kształtują się następująco:
– Każdy 1 mld euro wydatków na handel internetowy wymaga około 24 000 mkw. miejskiej powierzchni logistycznej.
– Na siedmiu największych rynkach e-commerce w Europie (Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Holandia, Szwecja i Polska) wskaźnik penetracji online wynosi obecnie średnio 15,6% i przewiduje się, że do 2026 r. osiągnie 19,3%.
– Na ww. siedmiu rynkach sprzedaż detaliczna w Internecie wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat o 142 mld euro, czyli o 48%, co spowoduje wzrost zapotrzebowania na dodatkową powierzchnię logistyczną o ok. 3,5 mln metrów kwadratowych.
– Polska i Hiszpania typowane są jako najszybciej rozwijające się gospodarki w ciągu najbliższych pięciu lat. Generowany przez nie wyższy poziom wydatków konsumenckich spowoduje zwiększony popyt na logistykę miejską.

Zgodnie z prognozami, Warszawa odnotuje szósty co do wielkości wzrost całkowitych wydatków online w ciągu najbliższych pięciu lat. 

Koniunktura na rynku powierzchni magazynowych wg Forbes wciąż się rozpędza, niezależnie od wzrostu cen stali, czy niestabilnej sytuacji w Ukrainie. W ciągu roku zasoby powierzchni magazynowej wzrosły o 13 proc., na koniec III kwartału osiągając 23 mln mkw, a dane z sektora mówią o budowie kolejnych 3,71 mln mkw, co daje dwukrotnie większą wartość w stosunku do roku ubiegłego. 

Polecane posty